TSML | Aktuálně

Novinky

Pravidla, která byste měli v zimě dodržovat

Víte, jak jezdit v zimě na zasněžené vozovce? Sepsali jsme pro vás pár pravidel, kterými byste se měli řídit. 


Sníh, nebo námraza na vozovce, oproti suchému asfaltu, výrazně snižuje trakci pneumatik, a to i zimních. Samozřejmostí je, že asfalt souvisle pokrytý ledem je mnohem záludnější, než souvislá vrstva vody v létě. 


Změněné podmínky, na které většina z nás není zvyklá, si proto žádají změnu přístupu k řízení. 


1. Důležité je PŘEDVÍDAT

Z důvodu změny podmínek na vozovce je potřeba dávat velký pozor. Platí to například na mostech, na nichž asfalt namrzá dříve než ve volném terénu. Podobné nebezpečí, jako na mostech, hrozí na silnicích v lese, nebo na místech, která jsou dlouhodobě ve stínu. Důležité je vnímat výstražné značky – nebezpečí smyku, boční vítr, zatáčka, dvojitá zatáčka apod., u kterých je rozumné jízdu zvolnit. 


2. PLYNULÁ JÍZDA

Základem je nedělat prudké pohyby, šlapat na plyn jen tak, jak je to potřeba a brzdit jen v případě, kdy je opravdu potřeba zpomalit. Vždy však s dostatečnou rezervou a s předstihem. To samé platí pro řízení, kdy je s volantem žádoucí pohybovat plynule a promyšleně. Když nepodceníte zatáčku, podaří se vám ji projet plynulým obloukem s postupným stáčením a rovnáním kol. Díky tomu tak vůbec nenastanou rizikové situace. 


3. NEZMATKOVAT

V případě, že výše zmíněná doporučení selžou a auto nejde zabrzdit, doporučujeme nezmatkovat. V takovém případě je nutné myslet na omezené trakční schopnosti pneumatik, nebo alespoň na důsledky z toho plynoucí. 


4. Nespoléhat na ELEKTRONIKU

Při jízdě na sněhu byste měli dávat autu jemné a citlivé pokyny. Zapomeňte tedy na ostré trhání volantem, plný plyn nebo na náhlé brždění. Někteří řidiči však spoléhají na ABS a ESP. Ovšem na kluzkém povrchu vám elektronické systémy nepomůžou. Proto jezděte tak, aby kontrolka ESP ideálně neblikala. 


5. Držte si DOSTATEČNOU VZDÁLENOST od auta před vámi

Při jízdě na suchu se doporučuje pravidlo dvou vteřin, na sněhu to ale platí dvojnásob. Držte se tedy od auta před vámi natolik, abyste měli dostatek času zabrzdit, případně se mu vyhnout. 


6. Držte volant OBĚMA RUKAMA

Na sněhu platí toto pravidlo obzvlášť. Obě ruce na volantu vám dodají jistotu a cit v ovládání auta. 
Zdroj: 

https://www.garaz.cz/clanek/10-1-pravidel-jak-jezdit-kdyz-nasnezi-tak-jako-nyni-21005618

https://www.liberec.cz/cz/obcan/urad/odbory-magistratu/odbor-spravy-verejneho-majetku/oddeleni-technicke-spravy/aktuality/operacni-plan-zimni-udrzby-komunikaci-pro-zimni-obdobi-2022-2023.html